Skip links

Oto Yıkama Açma Maliyeti

Oto yıkama açmak her ne kadar karlı bir iş olsa da ayrıntılı araştırma, bir sürü öncü çalışma ve hatırı sayılır bir yatırım gerektirir. Bu yatırım ne tür ve ne büyüklükte bir yıkamacı açacağınızda ve mülk sahibi olup olmamanıza bağlı olarak değişir. Oto yıkama yerinin inşaatını tamamlama süresi aşağı yukarı 3 ay sürer. Bu nedenle yönetim ve diğer işletme masrafları için paraya ve gelir elde etmediğiniz ama çalıştığınız halde zamana ihtiyacınız olacak.

İşletme Yeri

Eğer oto yıkamacınız için yeriniz yoksa boş bir arsa satın almalısınız. Bu sizi herhangi bir bina inşaatını yıkma masraflarından kurtaracaktır. Boş arazinin maliyeti büyüklüğüne ve yerine göre değişecektir. Büyük bir alışveriş merkezinin, sıra sıra alışveriş dükkânlarının olduğu bir yerin ve birçok yerleşim bölgesinin yanındaki kalabalık bir sokakta bir yer bulmanız sizin için faydalı olacaktır. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki emlak fiyatları daha yüksektir ancak daha karlıdır. Fiyatlar bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

İnşaat

Oto yıkama maliyetleri inşaatın büyüklüğünden ve tipinden etkilenir. Ortalama inşaat 100 metrekare olmalıdır fakat 250 metrekare kadar geniş olmalıdır. İnşaatın büyüklüğüne karar verirken maliyetler önemli bir faktör olmasına rağmen büyüme potansiyeliniz düşünülmesi gereken daha önemli bir konudur. En iyisi ihtiyacınız olandan büyük bir inşaat yapmanızdır. Bu sayede ileride büyüme ve genişleme imkânınız olur. İnşaat masrafları için düşünebileceğiniz daha iyi bir fikirse prefabrik oto yıkama inşaatçılarıyla çalışmak veya daha önceden oto yıkama yeri yapan yerel mimarlara danışmaktır. Oto yıkamacınız uzun süre inşaat halinde olursa bunun sonucunda başlangıç yatırımınız zarar görür ve rakipleriniz daha büyük ve daha güzel tesisler inşa ederek müşterilerinizi elinizden alırlar.

Gerekenler

Bütçenizi mümkün olduğu kadar doğru planlamaya çalışan. Aslında bu genel bir kılavuzdur ve ekipmanların değerleri markasına, ekipman türüne ve otomatik veya kendi kendine yıkama ekipmanlarınıza göre değişir. Ekipman fiyatlarını değerlendirmenin en iyi yolu istediğiniz ekipmanlarla ilgili çeşitli yerel bayilerle görüşerek fiyatları karşılaştırmaktır. Web sayfaları aracılığıyla bayilerle iletişim kurabilirsiniz.

Tahmini Maliyet

Oto yıkama maliyetleri arsa, ekipmanlar ve bina inşaatını kapsar. Bazı işletme sahipleri aşağı yukarı 15.ooo TL’lik başlangıç sermayesi ile işe başlarlar. Ancak bu fiyata inşaatı hazır oto yıkama alanı dahildir. Aksi takdirde arsa ve inşaat masrafları içinde aşağı yukarı 50.000 TL’lik yatırım yapmanız gerekir. Dilerseniz bayilik veren firmalardan bayilik alarak da işinizi kurabilirsiniz. Biraz daha maliyetli olsa da küçük detaylar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yorumunuz

Adınız Soyadınız*

Web Siteniz

Yorumuz