Skip links

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Yakın geçmişe kadar halı yıkama, mahalledeki komşularla birlikte yapılan, çocukların suyla eğlenerek bayram ettiği bir etkinlikti. Günümüzde ise derinlemesine halı temizliği gerektiğinde sıklıkla yıkamaya verilmekte ya da halı yıkama makineleri kullanılmakta.

Gerek zamanla biriken tozlar, gerekse çay kahve lekeleri… Sebebi her ne olursa olsun, halıların bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Aksi takdirde halılar, toz ve bakterilerin birikip çoğalmayı sevdiği bir ortam oluşturur. Bu da alerjik bünyelerde ve astımı olan kişilerde sorun yaratabilir.

Halı temizliği konusunda bizi en çok uğraştıran şey, mobilyaları yerinden çekmek ve halıların kurumasını beklemektir. Fakat yazımızın devamındaki halı yıkamanın püf noktaları ile halınızı evde temizlemek ve ömrünü uzatmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacak.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Halıları haftada en az bir kere süpürürken, yılda en az dört kere yıkamak temizliği açısından ideal olacaktır. Evde halı nasıl yıkanır sorusunu sizin için adım adım cevapladık:

 1. Öncelikle halınızı güzelce süpürün. Böylece yıkamadan uzaklaştırabileceğiniz toz ve kirlerden kolayca kurtulmuş olursunuz.
  Halınızda lekeler varsa bunlara temiz bir bezle, fazla ovmadan müdahale edin. Bunun için ılık suyun içine damlatacağınız, ağartıcı bulundurmayan bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Sonrasında ılık suyla durulayın.
 2. Elde yıkıyorsanız halılar için üretilen Platinium ve Skaria gibi halı şampuanlarını talimatlarında belirtildiği şekilde kullanabilirsiniz. Sonrasında daha kolay kuruması için fazla su kullanmamaya, halının tüylerini bozacak kadar güç uygulamamaya dikkat edin. Elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa bunu kullanarak kurumayı hızlandırabilirsiniz.
 3. Halı yıkama makinesi kullanıyorsanız, etiketinde belirtilen miktarda halı şampuanını temiz su bölmesine ekleyin. Makineyle halının tümünü güzelce yıkadıktan sonra su emme fonksiyonuyla fazla suyunu alın.
 4. Son olarak halınızı kurumaya bırakın. Bu sırada renginin zarar görmemesi için doğrudan güneş almamasına ve iyi havalanan bir yerde kurumasına özen gösterin.*Halıda kalabilecek deterjan artıklarından endişe ediyorsanız beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırıp halıyı bir kere daha yıkayabilirsiniz. Bu işlem deterjan kalıntılarını halınızdan söküp atacaktır.

Peki Temizleme Ürünü Olarak Ne Kullanmalıyım

Halı temizliği sırasında sabun ve suyun işe yaramayacağı durumlar da olabilir. Özellikle de inatçı lekeler, yerleşmiş kokular ve yılların tozu birikmişse. Halıdan leke çıkarma konusunda halı şampuanı ya da tozu genellikle tercih edilen seçeneklerdir.

Cleaner Powder İle Çay-Kahve Lekelerinden Kurtulun

Wieberr Markası adı altında üretilen bu toz madde sayesinde halınızda veya kumaş yüzeylerinde oluşan çay ve kahve lekelerini iz bırakmadan temizler. Çamaşır makinasında, tüllerde, koltuklarda, bez ayakkabılarda, halı ve araba koltuklarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sentetik halılarda 70 C – 80 C derecedeki bardak dolusu suyun içerisine 2 yemek kaşığı Cleaner Powder dökünüz. Karıştırmaya başlayınız. Ürün köpürdüğünde lekeli bölgeye döküp fırçalayarak vakum ile çekiniz. Yin ve ipek gibi narin halılarda 40 C derecedeki suya uygulayarak yapınız. Çamaşır makinasında uygulama yaparken deterjanın içine karışıcak şekilde 2 yemek kaşığı ekleyiniz.

Halı Şampuanları İle evde Halı Yıkamak

Halı şampuanı kullanmak da bir diğer temizlik alternatiftir. Wieberr halı şampuanını kullanırken talimatlarına uymayı unutmayın:

 • Talimatlarında aksi belirtilmiyorsa halınızın büyüklüğüne göre yeterli miktarda şampuanı suyla karıştırın.
 • Halınızı fazla ıslatmamaya çalışın – gereksiz deterjan harcamakla kalmayıp, halının kuruma süresini de uzatmış olursunuz.
 • İnatçı lekeleri sert kıllı fırça kullanarak fırçalayın.
 • Halıyı kurumaya bırakın.
 • Kuruduktan sonra şampuan kalıntılarını elektrikli süpürgeyle süpürün.

Eğer halılarınızdaki kiri çıkartmayı göze alamıyorsanız, bu konuda halı yıkama fabrikalarını kullanmayı unutmayın. Profesyonel makina, ürün ve personel ile daha etkili bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Yorumunuz

Adınız Soyadınız*

Web Siteniz

Yorumuz